Alexandru Mihai CIOCÎRLAN – reprezentant al Școlii Gimnaziale Mihai Eminescu Pitești în lumea roboticii

Pasionat de tehnică, matematică și LEGO, la vârsta de 10 ani a intrat în lumea roboticii prin intermediul cursurilor de la clubul STEM Kids.

STEM-Kids-Romania-2019

Descoperirea conceptului STEM (Science, Technology, Engeneering, Mathematics) l-a ajutat să utilizeze cunoștintele teoretice acumulate în școală și să le aplice practic în construirea și programarea de roboți autonomi bazați pe tehnologie LEGO, pentru a concura în competiții de profil.

În urma rezultatelor obținute la finalul cursului a fost selectat pentru participarea la competiții naționale. Componența echipelor s-a modificat de la o competiție la alta, în funcție de categoria de vârstă, având posibilitatea să colaboreze cu elevi de la diferite școli din oraș.

Activitate competițională

2017

A participat la World Robot Olympiad (WRO) România obținand titlul de Campion Național (sub 12 ani) în echipa STEM Kids Mars cu urmatoarea componență:

• Elena MOICEANU, clasa a V-a, Școala Gimnazială „Mircea cel Bătrân” Pitești,
  • Alexandru Mihai CIOCÎRLAN, clasa a IV-a, Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Pitești,
  • Filip BELEGAN, clasa a V-a, Școala Gimnazială „Ion Pillat” Pitești

Ca urmare a acestui rezultat, echipa a reprezentat Romania la World Robot Olympiad (WRO) Costa Rica 2017, fiind prima lor experiență la un concurs internațional.

2018

A participat la FIRST® LEGO® League (FLL) România obținând premiul pentru programare.

A participat la World Robot Olympiad (WRO) România obținând locul IV (Mențiune) (13-15 ani) în echipa STEM Kids Mars cu următoarea componență:

• Elena MOICEANU, clasa a V-a, Școala Gimnazială „Mircea cel Bătrân” Pitești,
  • Filip BELEGAN, clasa a V-a, Școala Gimnazială „Ion Pillat” Pitești

A participat la Concursul Pilot  LEGO Robot Sumo 2018 , obținand locul III, în echipa STEM Kids Mercury cu urmatoarea componența:

• Alexandru Mihai  CIOCÎRLAN, clasa a IV-a, Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Pitești,
  • Theodor Mihai Sănduleac, clasa a IV-a, Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Pitești

2019

A participat la World Robot Olympiad (WRO) România obținând titlul de Vice-Campion Național (13-15 ani) în echipa STEM Kids Mars cu următoarea componență:

• Alexandru Mihai  CIOCÎRLAN, clasa a VI-a, Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Pitești,
  • Elena MOICEANU, clasa a VII-a, Școala Gimnazială „Mircea cel Bătrân” Pitești,
  • Andra STAN, clasa a VI-a, Școala Gimnazială „Nicolae Iorga” Pitești

Ca urmare a acestui rezultat, echipa va reprezenta Romania la Turneul Internațional World Robot Olympiad (WRO), ce se va desfășura în perioada 1 – 4 august 2019, în Aarhus, Danemarca.

Cel mai important este ca Alexandru și-a descoperit calea în viață , o cale ce presupune multă muncă dedicare și pasiune! Succes!