Imnul școlii

În 2003 se lansează Aripi spre luminăimnul Școlii Nr. 11 Pitești, o creație purtând semnătura domnișoarei prof. de limba și literatura română Renata Alexe (compoziția literară) și doamnei profesoare de educație muzicală Luminița Marin (compoziția muzicală).

Imagine din numărul special Aripi la Jubileu (2019) al revistei Aripi a Școlii Gimnaziale Mihai Eminescu Pitești, pagină caligrafiată de eleva Alexia Vasile-Ghilencea (promoția 2021)

Imnul școlii a fost interpretat la toate marile festivități organizate ulterior de Școala Gimnazială Mihai Eminescu Pitești. Mai jos este interpretarea din 10 mai 2019, de pe scena Teatrului Alexandru Davila Pitești moment pregătit și dirijat de doamna profesor Marin Luminița.

Glasuri suave, pure, de copii strălucind de frumusețe și de inteligență: „Școala unsprezece este / Un palat cu mulți copii…”