Ziua Mondială a Curățeniei la Școala ,,Mihai Eminescu” Pitești

Astăzi, 21 septembrie 2024, la una dintre cele mai mari acțiuni de voluntariat organizate în țara noastră, „Ziua Mondială a Curățeniei”, au participat aproximativ 100 de elevi ai Școlii Gimnaziale „Mihai Eminescu” Pitești, coordonați cu entuziasm și dedicare de cadrele didactice și însoțiți de părinți și bunici.

Elevii au învățat că lor și nouă, tuturor, deopotrivă, ne revine uriașa responsabilitate de a păstra un mediu cât mai curat și de a conserva spațiile naturale. Aruncarea deșeurilor la întâmplare, în mediul înconjurător, periclitează modul de viață sănătos și armonios pe care cu toții ni-l dorim.

Puterea de a face o schimbare în bine este la îndemâna noastră: să luăm exemplul copiilor noștri, al micilor ecologiști ai școlii!

Mulțumim tuturor pentru implicare!