2020/09/15 – PROIECT: Platforma educațională Teleșcoala pentru implementarea sistemului hibrid în condiții de pandemieLa data de 07.09.2020, Consiliul de Administrație al Școlii Gimnaziale Mihai Eminescu Pitești, întrunit în ședință comună cu reprezentanții Asociației Părinților Elevilor Școlii Mihai Eminescu Pitești (APESMEP), în concordanță cu cadru legislativ în vigoare privitor la condițiile de începere a noului an școlar 2020/2021, precum și cu ghidurile publicate de Ministerul Educației și Cercetării a hotărât implementarea:

1. sistemului propriu de tip TELEȘCOALĂ, compatibil cu scenariul galben hibrid indicat de autoritățile locale și centrale în actualul context epidemiologic, la toate formațiunile de studiu

2. platformei educaționale Kinderpedia, în cazul trecerii la scenariului roșuCu sprijinul APESMEP și al grupului de firme VTUN,  unitatea de învățământ implementează aplicația tele.scoala11.ro prin intermediul căreia jumătate dintre elevii unei grupe/formațiuni de studiu, stabiliți după criteriul alfabetic, vor urmări de acasă, în direct, procesul didactic și educațional din sala de clasă, predat în cursul unei săptămâni de cadrul didactic/cadrele didactice, celeilalte jumătăți de grup educațional. Sistemul funcționează ca o platformă educațională proprie, ce permite accesul securizat și parolat al fiecărui elev la lecția susținută de fiecare cadru didactic, conform orarului, în sala de clasă.

În acest context, la primirea credențialelor, părinții își vor exprima acordul privind utilizarea, prelucrarea și stocarea datelor cu caracter personal ale minorului, exclusiv pentru următoarele scopuri:

  • Accesarea lecțiilor și a activităților desfășurate în cadrul derulării școlii on line
  • Transmiterea/primirea de mesaje sau orice alte informații necesare, privind activitățile școlare, atât pe platforma online, cât și pe adresa de mail, telefon, ori de câte ori se apreciază necesară comunicarea acestora pentru activitatea școlară
  • Accesarea cursurilor predate în condiții de securitate

În acest sens, sunt vizate următoarele date cu caracter personal:

  • Imaginea minorului  (foto sau video), justificată de difuzarea orelor prin sistemul video propriu sau încorporat în platforme educaționale.
  • Informații medicale, justificate de motive temeinice, respectiv solicitarea cabinetului medical ce prelucrează date pentru programele de prevenție și sănătate, în contextul actual generat de existența pandemiei de coronavirus SARS-COV-2.  
  • Adrese de email, numere de telefon sau orice date personale, strict necesare desfășurării procesului de învățământ on-line.

Mulțumim!