Doi foști elevi ai Școlii Mihai Eminescu Pitești participanți la International Mathematics Summer Camp 2024

În perioada 14 iunie – 4 iulie 2024 a avut loc in Beijing, China a doua ediție a International Mathematics Summer Camp (IMSC2024). Tabăra a fost organizată organizată de Yanqi Lake Beijing Institute of Mathematical Sciences and Applications (BIMSA) și a fost o tabără internațională de pregătire pentru Olimpiada Internațională de Matematică (IMO). Tabăra a durat aproximativ trei săptămâni și a inclus cursuri, sesiuni de probleme, seminarii, dar și alte activități non-matematice.

Au participat aproximativ 400 de participanți (elevi, profesori, speakeri și alți invitați) din 31 de țări. Țările participante au trimis o echipă formată din 6 elevi, care putea fi echipa oficială a țării pentru IMO 2024 sau o echipă neoficială. Echipa oficială a României nu a participat în această tabără, iar la invitația domnului profesor Cezar Lupu, care este Director Academic al acestei tabere organizate de BIMSA, Fundația Upper Education a selectat și a trimis o echipă din România.

În urma aplicării unor criterii de selecție a echipei care să participe în tabăra de pregătire IMSC 2024 din Beijing, China, echipa selectată de Upper.School care a participat la IMSC 2024, a inclus doi foști elevi ai Școlii Gimnaziale ,,Mihai Eminescu” Pitești, promoția 2023: Pavel Mălina Carla (Colegiul Național „Alexandru Odobescu”, Pitești) și Stan Mario Ștefan (Colegiul Național „Ion C. Brătianu”, Pitești).

Echipa completă a României la acest eveniment matematic internațional a fost formată din:

• Hendoreanu Ana-Daria – Leader
  • Pavel Mălina Carla – Colegiul Național „Alexandru Odobescu”, Pitești
  • Gobej Ștefan – Colegiul Național „Vlaicu Vodă”, Curtea de Argeș
  • Ciobotea Alexandru – Liceul Internațional de Informatică, București
  • Barna Alexandru Mihai – Colegiul Național „Silvania”, Zalău
  • Stan Mario Ștefan – Colegiul Național „Ion C. Brătianu”, Pitești
  • Diaconu Iustina – Liceul Internațional de Informatică, București

Sursa: https://upper.school/fundatia-upper-education-din-nou-in-tabara-internationala-de-matematica-din-beijing-2024/