Pregătirea lotului olimpic restrâns al României pentru Olimpiada Balcanică de Matematică pentru Juniori 2024

În perioada 7-11 iunie 2024 se desfășoară la Hotelul Posada din Curtea de Argeș, pregătirea lotului olimpic restrâns al României pentru a XXVIII-a Olimpiadă Balcanică de Matematică pentru Juniori (JBMO2024), ce se va desfășura în perioada 25-30 iunie 2024 în Antaya, Turcia.

Școala Gimnazială ,,Mihai Eminescu” Pitești alături de Colegiul Național ,,Ion Minulescu” Slatina sunt parteneri ai Ministerului Educației, Inspectoratului Școlar Județean Argeș și Societății de Științe Matematice din România, în organizarea și pregătirea lotului olimpic restrâns al României pentru JBMO2024.

Prin grija Societății de Științe Matematice din România, participă la sesiunile de pregătire și elevii de clasa a VII-a din lotul lărgit, elevi care constituie principala bază de selecție pentru balcaniada de anul viitor.

Mulțumim pentru sprijin și ospitalitate reprezentanților Hotelului Posada din Curtea de Argeș, Hotelului Posada Vidraru Arefu și Centralei Hidroelectrica Vidraru Arefu. Este al doilea an consecutiv, când Curtea de Argeș este gazda acestui eveniment ce reunește cei mai valoroși elevi la matematică din România, la categoria juniori (clasele a VII-a și a VIII-a, cu vârsta maximă 15,5 ani la data organizării competiției), selectați în urma Olimpiadei Naționale de Matematică 2024 și a patru baraje de departajare, dar și profesori de prestigiu implicați în pregătirea acestora: Marius Perianu (Colegiul Național ,,Ion Minulescu” Slatina), Cristian Mangra (Colegiul Național de Informatică ,,Tudor Vianu” București), Dănuț Aramă (Colegiul Național ,,Emil Racoviță” Iași), Vladimir Cerbu (Colegiul Național Militar ,,Ștefan cel Mare” Câmpulung Moldovenesc), Cristian Lazăr (Colegiul Național Iași), Cristi Săvescu (redactor ,,Gazeta Matematică”) și Marian Haiducu (Școala Gimnazială ,,Mihai Eminescu” Pitești).

Succes echipei României la JBMO2024, Antalya, Turcia!