Proiectul internațional „Discover” în Școala Gimnazială Mihai Eminescu Pitești – 2017/2018

Descrierea proiectului:

Discover este un proiect de educație non-formală din ciclul  de dezvoltare pentru tineri și este complementar sistemului educațional promovat de AIESEC Pitești, adresându-se elevilor ciclului gimnazial.

Scopul și obiectivele proiectului:

Proiectul are ca scop dezvoltarea personală și profesională a elevilor, într-un mediu multicultural, prin care au ocazia de a se apropia de studenții și elevii din alte țări, cât și de a-și lărgi orizonturile asupra culturii altor popoare și a lumii.

Prin acest proiect ne dorim ca elevii noştri  să se simtă conectați la restul lumii și să fie conștienți de faptul că trebuie să învețe câte ceva din fiecare experiență pe care o trăiesc, devenind astfel cetățeni ai viitorului.

Desfășurarea proiectului:

Proiectul a implicat o serie de traininguri orientate pe abilitățile de comunicare în limba engleză și relaționare, dar și o mulțime de sesiuni axate pe nevoile elevilor.

Sesiunile proiectului  au fost  derulate  de 12 studenți voluntari internaționali, care au o perspectivă mult mai largă asupra lumii și  experiență în organizarea  sesiunilor de training.

Internaționalii care au  susținut   sesiunile sunt  din China,Taiwan, Turcia, Azerbaidjan, Mexic și Pakistan.

Proiectul a durat  6 săptămâni. Săptămânal s-au  desfășurat  2 sesiuni a câte două ore,  la care au participat 60 de elevi ai școlii. Participarea la proiect a fost  gratuită.

Ce au învățat elevii școlii din acest proiect?

• Lucru în echipă;
  • Îmbunătățirea cunoștințelor de limbă engleză;
  • Îmbunătățirea  aptitudinilor de comunicare;
  • Orientare în carieră;
  • Orizonturi multiculturale;
  • Management time;
  • Gestionarea banilor;
  • Despre leadership;
  • Despre antreprenoriat;
  • Altele precum: vorbirea în public, adaptabilitate, conștiința de sine, cunoștințe despre alte culturi.