DIFFICULT FRIEND

Argument

Bullying-ul este un fenomen tot mai frecvent ȋntâlnit în mediul şcolar, devenind ȋn timp, o problemă deosebită. În trecut, instituţiile şcolare aveau ca scop prioritar educaţia şi învăţarea, în conformitate cu societatea şi cu problematica vieţii de zi cu zi. În momentul actual, viaţa instituţiilor şcolare şi-au schimbat viziunea, datorită tensiunilor şi disfuncţionalităţilor imprevizibile, legate ȋn primul rând de atitudinea comportamentală a copiilor. Astfel, la nivelul instituţiilor şcolare, inclusiv grădiniţele, se confruntă cu diverse conflicte care dacă nu sunt corectate se transformă ȋn acțiuni agresive, de tip bullying.

Aceste tipuri de agresiuni influenţează, ȋn mod vizibil, percepţia socială a copilului despre lume şi oportunitățile acesteia de manifestare. În acest sens, este bine ca noi, cadrele didactice să putem reuşi să deținem control asupra impactului pe care acest fenomen, frecvent ȋntâlnit, bullying-ul, ȋl are ȋn cadrul climatului şcolar. Noi suntem primii factori care pot contribui la gestionarea, corectarea şi prevenirea fenomenului nedorit ȋn nici un mediu.

Tema bullying-ului este intens abordată și în cadrul proiectelor eTwinning.

Grupele din cadrul gradiniței și clasa I B sunt membre ale proiectului proiectelor eTwinning ”Difficult Frinds”, unde tema peer-bullying-ului este abordată din diferite perspective: fizic, verbal, social și cyberbullying.

• Turcia, Romania, Grecia
  • Fondator: Ilknut Tosun (Turcia)
  • Co-fondator: Claudia Popa (Romania)

Obiectivele proiectului

• sensibilizarea copiilor despre consecinţele care rezultă din aplicarea unor fapte agresive şi antisociale;
  • dezvoltarea unui comportament social corespunzător (în cadrul relaţiilot stabilite cu colegii, cu cadrele didactice şi cu grădiniţa) prin familiarizarea acestora cu diverse reguli de conduită pozitivă şi civilizată, ȋn raport cu propria persoană şi cu ceilalţi;
  • crearea unei stări de sensibilizare a copiilor pentru o societate bazată pe comportamente anti-bullying, în contextul şcolar şi cel familial.
  • cunoașterea metodelor de combate a bullying-ului

Activitățile proiectului

• Octombrie – lansarea proiectului
  • Noiembrie – bullying fizic
  • Decembrie:  bullying verbal
  • Ianuarie – bullying social
  • Februarie – bullying virtual
  • Martie – finalizarea proiectului

Video-ul promoțional al proiectului

Întâlnirea de lansare a proiectului

Întâlnire  on-line cu participarea elevilor și preșcolarilor

”THERE IS BULLYING IN THIS” –activitate colaborativa

Clasa I B,
prof. inv. primar  Nadia Pantazică
Clasa I B, prof. inv. primar  Nadia Pantazică

”Cel mai important lucru pe care copiii trebuie să-l învețe despre emoții este că toate emoțiile sunt acceptabile, dar trebuie să știe și că unele reacții sunt problematice.”

Daniel Goleman

Activitatea ANGER BALOON

Exercițiul ANGER BALLOON este o activitate care poate ajuta copiii cu conștientizare emoțională și gestionarea furiei. Această activitate îi va ajuta pe copii să-și dezvolte abilitățile de exprimare emoțională, să-și înțeleagă și să-și împărtășească sentimentele.

Rezultate finale așteptate

Privind copii:

• Să manifeste  comportamente de empatie, de compasiune, de înţelegere, de toleranţă, de afecțiune.
  • Să identifice comportamentele agresive
  • Să aplice metode de combatere a acțiunilor de bullying

Privind părinții

•  Vor conștientiza efectele negative ale a acțiunilor de bullying
  •  Se vor implica mai mult ȋn viața şcolară a copiilor lor.

Pentru cadre didactice

• Vor gestiona efficient conflictele si actiunile de bullying manifestate;