Europe in my Kindergarten

DENUMIRE PROIECT

EUROPE IN MY KINDERGARTEN / EUROPA ÎN GRĂDINIȚA MEA.

PARTENERI

Instituții școlare din CROAŢIA, GRECIA, LITUANIA, POLONIA, ROMÂNIA, SERBIA, SLOVENIA, SPANIA, TURCIA.

LOGO-UL PROIECTULUI

OBIECTIVE

• Stabilirea unor parteneriate educaționale internaționale între grădinițele implicate în proiect
  • Promovarea culturii fiecărei țări și a alternativelor educaționale practicate în instituțiile școlare participante la proiect
  • Câștigarea experienței pozitive din interacțiunea dintre colegii din alte țări europene și crearea unei atitudini pozitive față de viitoarele proiecte educaționale internaționale

ACTIVITĂȚI

Septembrie: Europe in my kindergarten

• lansare proiect
  • crearea paginii proiectului pe platforma eTwinning-TwinSpace

Octombrie: Hello, friends from Europe!

• Creare logo&posterproiect
  • creare pagină de facebook a proiectului
  • Teachers meeting webinar

Noiembrie: All friends in Europe

• Schimburi de experiență
  • Evaluarea proiectului.

DISEMINARE

Toate activitățile proiectului, atât comune, cât și individuale, sunt încărcate pe TwinSpace. Proiectul și rezultatele activităților vor fi diseminate părinților și comunității școlare mai largi. Acest lucru presupune o mini-galerie de artă, album foto, promovarea proiectului  și a rezultatelor acestuia  pe site-ul școlii precum și pe conturile de socializarea ale instituției de învățământ.

Activitate Octombrie: Hello, friends from Europe!

• Creare logo&posterproiect

Vineri, 09.10.2020, preșcolarii de la GPN Mihai Eminescu din Pitești, îndrumați de doamnele educatoare Popa Claudia și Soare Cristina, au desfășurat prima activitate din cadrul proiectului eTwinning Europe in my kindergarten.

Activitatea intitulată Friends from Europe a avut drept scop familiarizarea copiilor cu tema proiectului și implicarea lor în schimbul de bune practici cu preșcolari din tările partenere.

Obiectivul activității: să realizeze posterul proiectului

Mijloc de realizare: pictură

Descriere activitate: preșcolarii au pictat stegulețele țărilor partenere din proiect, punându-și totodată ”amprenta” în realizarea temei prin originalitatea și creativitatea lor.