STEM for a Wonderful Future

Anul școlar 2018 – 2019 a debutat pentru proiectele eTwinning realizate în cadrul unității noastre cu “STEM for a Wonderful Future.” Alături de școli din trei localități din Turcia (Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu din Afyonkarahisar, İmam Hatip Ortaokulu din Taşlıçay și TurkeyHamidiye Ortaokulu din Merkez), elevi și profesori ai școlii noastre au lucrat în echipă pentru a populariza educația STEM și beneficiile acesteia pe termen lung, ca bază a unei meserii în viitor.

Educația STEMeste un acronim de la Science, Technology, Engineering şi Mathematics, care se traduc prin Ştiinţă, Tehnologie, Inginerie şi Matematică, concept apărut ca urmare a scăderii îngrijorătoare a interesului elevilor pentru domeniul științei. Prin urmare, noțiunile de bază în această abordare sunt interdisciplinaritate și aplicare în contexte diferite Ceea ce diferenţiază STEM de educaţia tradiţională este învăţarea mixtă ce le demonstrează elevilor cum metoda ştiinţifică poate fi aplicată în viaţa de zi cu zi.

Proiectul numit “STEM for a wonderful FUTURE” a avut drept scop informarea despre STEM a elevilor de la gimnaziu și oferirea de oportunități de aplicare, printr-o gamă largă de activităţi, ţinând cont de faptul că elevii din zilele noastre sunt mult mai motivați dacă subiectele sunt predate din perspective diverse și  dacă sunt bazate pe fapte din viața de zi cu zi. Astfel, pe 17 octombrie 2018, elevii din clasele a VII-a A şi a VII-a D, însoţiţi de doamnele profesoare Corina Dumitrescu şi Lavinia Orăşanu, au vizitat Uzina Dacia din Mioveni şi Facultatea de Ştiinţe a Universităţii din Piteşti, două repere pentru stimularea interesului elevilor pentru studierea ştiinţelor.

Entuziasmul manifestat de elevi pe durata vizitelor a demonstrat că demersul a fost unul de succes şi întăreşte convingerea noastră că datoria şcolii este să vină în întâmpinarea nevoilor tinerilor ce se pregătesc pentru un viitor în care cheia succesului este cum să știi să te adaptezi și să folosești ceea ce ai învățat într-o societate în continuă schimbare. În urma acestor vizite, elevii au scris articole, au realizat un scurt filmuleţ, s-au documentat în legătură cu personalităţi de seamă din domeniul ştiinţei şi au promovat imaginea femeii românce– om de ştiinţă cu recunoaştere internaţională, au realizat desene şi postere reprezentative şi au publicat articole pe padlet-ul proiectului, în limba engleză, în vederea realizării unui e-book, alături de partenerii turci, dezvoltându-şi astfel o gamă largă de abiltăţi pentru viaţă.

Ideea acestui proiect a apărut în urma unui eveniment important în viața revistei științifice a școlii noastre – ALPHA. Apariția numărului 30 în acest an școlar, aflat sub egida centenarului, a adus cu sineaprecierea muncii elevilor și profesorilor atât la nivel naţional, obţinând Diploma Laureat la Concursul Naţional al Revistelor Școlare, dar şi la nivel european în cadrul „23rd Science Projects Workshop at the Future Classroom Lab of European Schoolnet”, în Bruxelles, Belgia, unde activitatea depusă în STEM Discovery Week (http://www.scientix.eu/events/campaigns/sdw18) de către colectivul redacţional a fost premiată de SCIENTIX (http://www.scientix.eu/news/news-all/news-detail…).