Proiectul Județean „Sănătatea – bunul cel mai de preț”

INVITAŢIE

Școlile Gimnaziale „Mihai Eminescu” Pitești, „Nicolae Bălcescu” Pitești, „Tudor Arghezi” Piteşti, „Mircea cel Bătrân” Pitești, în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Argeș, cu sprijinul Direcției Județene de Sport Argeș,  organizează sâmbătă 06.05.2023, ora 1100, în cadrul Proiectului Judeţean „Sănătatea–bunul cel mai de preţ”, concursul de cros, clasele III-IV, participare directă, în Parcul Trivale (Palatul Copiilor).

Fiecare cadru didactic poate participa cu maxim opt copii (fete și băieți). Înscrierea se va face prin completarea fişei de înscriere şi trimiterea acesteia pe e-mail la adresa: nitamihaela55@yahoo.com, prof. Niță Mihaela – Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”, Pitești, până în data de 04.05.2023.

CROSUL ESTE DEDICAT ELEVILOR DIN CLASELE III-IV.

PARTICIPAREA SE VA FACE PE BAZĂ DE TABEL NOMINAL CE VA CONȚINE ȘI AVIZUL MEDICAL (CLINIC SĂNĂTOS).

PROIECT JUDEŢEAN „SĂNĂTATEA – BUNUL CEL MAI DE PREŢ

REGULAMENT

1. ORGANIZATORI

Școlile Gimnaziale „Mihai Eminescu”, „Nicolae Bălcescu”, „Tudor Arghezi”, „Mircea cel Bătrân” din Piteşti, Direcția Județeană de Sport  Argeș, Inspectoratul Şcolar Judeţean Argeş împreună cu Primăria  mun. Piteşti.

2. SCOP ȘI PARTICIPANȚI

Organizarea unei competiţii sportive de cros pentru îmbunătăţirea stilului de viaţă, printr-o bună cunoaştere a organismului, a unei igiene corespunzătoare şi a unui program zilnic echilibrat care să integreze activităţile fizice în aer liber cu activităţile intelectuale.

Sunt invitaţi să participe copii din  clasele a III-a și a IV-a, băieţi şi fete, din tot judeţul Argeş (III-IV FETE 600 m;  III-IV BAIETI 600 m).

3. PERIOADA, LOCUL DESFĂŞURĂRII ŞI PROGRAMUL

Ora    11.00 – 12.00

Desfăşurarea crosului – PARCUL TRIVALE – PALATUL COPIILOR;

12.30 Festivitatea de premiere;

4. PREMII

Se vor acorda  24 de diplome şi premii pentru locurile I, II, III şi 3 menţiuni la fiecare clasă (a III-a, a IV-a) pentru fete şi băieţi. Dulciuri pentru toţi participanţii.

5. CONDIŢII ADMINISTRATIVE

-Școlile Gimnaziale „Mihai Eminescu”, „Nicolae Bălcescu”, „Tudor Arghezi” și „Mircea cel Bătrân” asigură diplome, dulciuri, tricouri, medalii și treninguri pentru locul I;

– Direcţia Judeţeană de  Sport  Argeş asigură condiţiile tehnico-organizatorice de defăşurare a competiţiei, asistenţa medicală, și arbitrajul.

– Primăria municipiului Piteşti asigură respectarea liniştii şi a ordinii publice;

Înscrierile se pot face până la 04.05.2023, la adresa de e-mail: nitamihaela55@yahoo.com.