Lansare proiect eTwinning “Living things in our local environment” la Grădinița cu Program Normal Mihai Eminescu Pitești

Parteneri

Instituții școlare din Romania, Franța, Germania, Regatul Unit al Marii Britanii și al Irlandei de Nord, Spania și Turcia

Descriere

Proiectul își propune sensibilizea copiilor cu privire la comorile naturale ale locului în care trăiesc și întărirea legăturii dintre copii și habitatele lor locale. Activitățile planificate și desfăsurate în cadrul proiectului subliniază importanța educației ecologice și a activităților de tip out-door în dezvoltarea copiilor. Partenerii își vor  împărtăși activitățile pe Twinspace și pe alte platforme IT, cum ar fi Padlet.

Obiective

• Creșterea conștientizării copiilor cu privire la comorile naturale ale mediului lor local
  • Întărirea legăturilor dintre copii și mediul înconjurător
  • Dezvoltarea abilităților sociale ale copiilor (lucrul în perechi și echipe, respectul pentru ideile altora, încrederea în sine, conștientizarea abilităților și punctelor lor forte)
  • Susținerea curiozității copiilor ca factor motivant pentru acțiunile lor
  • Experimentarea bucuriei de a investiga natura și a lucra în colaborare la subiect
  • Dezvoltarea independenței și inițiativei copiilor în procesul de învățare
  • Dezvoltarea abilităților de gândire creativă
  • Cunoașterea conștientizării și cunoștințelor în domeniile științei, a viețuitoarelor din localitățile lor, habitate, mediu, matematică și alfabetizare
  • Câștigarea experienței pozitive din interacțiunea dintre colegii din alte țări europene și crearea unei atitudini pozitive față de contactele internaționale în viitor

Diseminare

Toate activitățile proiectului, atât comune, cât și individuale, sunt încărcate pe TwinSpace. Proiectul și rezultatele activităților vor fi diseminate părinților și comunității școlare mai largi. Acest lucru presupune o mini-galerie de artă, album foto, promovarea proiectului  și a rezultatelor acestuia  pe site-ul școlii precum și pe conturile de socializarea ale instituției de învățământ.

Activitatea nr.1 (introducere): Acesta sunt eu!

Autoportret  din materiale culese de copii din natura exterior, precum frunze, conuri, iarbă, legume, etc. S-a realizat o colecția de artă a elevilor ca o galerie pe TwinSpace / Padlet.

Educatoare,  prof. înv. preșc.  Soare Cristina, prof. înv. preșc.  Popa Claudia