Concursul Național Gazeta Matematică și ViitoriOlimpici.ro, Ediția a XI-a, faza finală, online, 18-21 august 2020Anual, în calendarul Calendarul concursurilor naționale organizate de Ministerul Educației Naționale în colaborare cu terți, găsim Concursul Național Gazeta Matematică și Viitori Olimpici.ro, un parteneriat între MEC, Intuitext și Societatea de Științe Matematice din Romania
Concursul se derulează pe perioada unui întreg an școlar și presupune într-o primă fază parcurgerea a 8 etape de concurs online în paralel cu rezolvarea unor probleme selectate de organizatori din Gazata Matematică, precum și o faza finală, organizată anual în tabăra de la Câmpulung Muscel, anul acesta din motive obiective, în format online. Sistemul de premiere este dublu, pe de o parte acordându-se premii și mențiuni pentru rezultate la faza finală a concursului, pe de alta parte medalii pentru clasamentul elaborat ca medie aritmetică a punctajelor obținute le probele online, rezolvările problemelor din Gazeta Matematică, și proba finală de concurs.

În anul școlar 2019/2020, conform clasamentului urma primei faze, din Școala Gimnazială Mihai Eminescu Pitești, s-au calificat la faza finală din tabăra de la Câmpulung Muscel, următorii elevi:

  • Marghidan David, clasa a V-a F
  • Pavel Mălina-Carla, clasa a V-a F
  • Mazăre Emanuel, clasa a VI-a E
  • Stan Ștefan Mario, clasa a VI-a E

Din echipa de proiect a făcut parte prof. Marian Haiducu


Rezultatele finale a adus pe podium pe toți cei patru participanți ai Școlii Gimnaziale Mihai Eminescu Pitești:

  • Marghidan David, clasa a V-a F, Premiul I la faza finală a concursului și medalie de argint în clasamentul general al competiției
  • Pavel Mălina Carla, clasa a V-a F, Premiul I la concursul fazei finale din tabără si medalie de bronz în clasamentul general al competiției
  • Mazăre Emanuel, clasa a VI-a E, Premiul I la faza finală a concursului și medalie de argint în clasamentul general al competiției
  • Stan Mario Ștefan, clasa a VI-a E, Mențiune la faza finală a concursuluidiplome-Viitori-Olimpici-2020

Felicitări!