Emisiunea „Teleșcoala” începe pe 16 martie

Emisiunea „Teleșcoala”, anunțată de Ministerul Educației și dedicată elevilor care stau acasă în perioada când sunt închise școlile, începe la TVR 2 – luni, 16 martie, de la ora 9:00. Emisiunea va fi disponibilă și în online, pe canalul de YouTube al TVR și pe site-ul tvr.ro.

​Elevii pot urmări, de luni până vineri, ore de matematică, română, biologie, istorie și geografie după cum urmează: română şi matematică pentru clasa a VIII-a – de la ora 9:00 la ora 10:00. În intervalul 15:00 – 16:00 vor învăța elevii din clasa a XII-a, care vor avea două lecţii săptămânale de română şi matematică şi câte o lecţie pe săptămână de biologie, chimie, fizică, istorie şi geografie.

Orele se vor ţine în studioul virtual al TVR (Studioul 4) de către profesori cu experiență în predarea cursurilor online: doi profesori pentru materia de clasa a VIII-a şi opt profesori pentru materiile de clasa a XII-a.