Învățând pe alții, ne învățăm pe noi înșine

“Școala să nu fie nimic altceva decât ateliere pline de activitate. Numai astfel vor putea să probeze toți, in propria lor practică, adevărul că: învățând pe alții, ne învățăm pe noi înșine.” (J.A.Comenius)

Primul clinchet al clopoțelului, primele emoții ale copiilor de clasă pregătitoare, și nu numai, încep azi, 10 septembrie 2018.
Fiecare copil are dreptul la educație, iar noi, că adulți, trebuie să facem tot ce ne stă în putință pentru a-i ajuta. Când un copil învață într-o școală unde îi este drag să meargă, el va fi mai doritor să afle răspunsurile care îl frământă și să descopere lumea.

Amenajarea reușită a unei săli de clasă reprezintă o lecție despre decență, despre normalitate, una care va fi dusă mai departe de către cei mici.

Și la Școala Mihai Eminescu, boboceii claselor pregătitoare au pășit în săli frumos amenajate cu mult drag de doamnele învățătoare, pentru ca ei să treacă, mai ușor, peste emoția primei zile de școală.