Maratonul lecturii

Începând din acest an, România are o Zi Națională a Lecturii.

La nivelul Școlii Gimnaziale „Mihai Eminescu” Pitești, în ziua de 15 februarie 2022, elevii și profesorii deopotrivă, au sărbătorit Ziua Națională a Lecturii printr-un „Maraton al lecturii”, deschis la ora 11.00 de preșcolarii și elevii claselor primare, care și-au citit unii altora, pe rând, strofele poeziei „Luceafărul”, de Mihai Eminescu.

Maratonul a reprezentat o formă de unire a peste 800 de copii din ciclul primar, care s-au strâns, toți, într-un spațiu virtual al literelor, al imaginației, al poeziei.

Ștafeta a fost preluată de elevii din gimnaziu care, la începutul programului, au citit din cărțile lor preferate, aduse de acasă, schimbând impresii și idei de lectură, pătrunzând  într-un univers fantezist al copilăriei, în care totul este posibil.

Cadrele didactice s-au cufundat în lectură alături de elevii lor și minutele au zburat ca gândul, încât ne-a fost greu să ne desprindem de lumea cărților și să revenim la lecțiile obișnuite.

Este de menționat și faptul că, în cadrul proiectului de parteneriat cu CCD Argeș, „Colțul de lectură”, în perioada 7-14 februarie 2022, elevii și profesorii școlii noastre au donat 520 de cărți, contribuind la realizarea unor mini-biblioteci școlare în instituțiile de învățământ beneficiare.

A fost o experiență inedită, care trebuie repetată și care are, cu siguranță, un important rol în educația societății de mâine, pe care școala o clădește clipă de clipă.