Metaloplastie

Artistul plastic și scriitorul Constantin Samoilă, inginer constructor pensionar, om de cultură cu o activitate bogată, recunoscută și respectată la nivel județean și național, a oferit Școlii Gimnaziale „Mihai Eminescu” Pitești adevărate bijuterii artistice, realizate prin metaloplastie, care redau imagini ale poetului național Mihai Eminescu, simbolul spiritualității românești.

Suntem onorați să găzduim aceste lucrări impresionante, semn al prețuirii culturii și a frumosului în școala noastră, care oferă tuturor măcar un moment de bucurie și de încântare, de înălțare spirituală din tumultul vieții cotidiene.

Mulțumim artistului Constantin Samoilă pentru darul de preț pe care l-a făcut elevilor noștri la început de an școlar!