„Olimpiada deșeurilor” – Locul I – elevii Școlii Gimnaziale „Mihai Eminescu”Elevii clasei I E de la Școala Gimnazială „Mihai Eminescu”, coordonați de prof. înv. primar Zamfir Florentina, au participat pentru al doilea an consecutiv la Campania Națională de colectare selectivă „Olimpiada deșeurilor”, implementată de CCR, cu susținerea Ministerului Educației Naționale și a Inspectoratului Școlar Județean Argeș.Anul acesta, copiii au reușit să colecteze o cantitate impresionantă de deșeuri de tipul bateriilor uzate (DBA), mobilizând cu entuziasm și responsabilitate familiile, rudele și prietenii. Drept urmare, micii școlari de clasa I au fost desemnați câștigătorii Premiului I, în cadrul acestui concurs. Reprezentanții CCR au fost prezenți în Pitești pentru a oferi premiile într-un cadru festiv unde au participat toți elevii clasei I E, însoțiți de cadrul didactic coordonator.Emoțiile au atins punctul culminant atunci când au aflat că marele premiu constă într-o excursie organizată pentru întreaga clasă. Copiii au fost încântați de premiul oferit și și-au propus să participe și în anii următori cu aceeași implicare, conștienți fiind, că viitorul planetei este în mâinile noastre de la cei mici, până la cei mai mari.