Program festiv dedicat Zilei Școlii Gimnaziale „Mihai Eminescu” Pitești

10.30 – 11.20 Întâlnire cu invitați și cadre didactice în cancelaria unității de învățământ
11.30 – 13.00 Moment festiv desfășurat în Amfiteatrul „Mihai Eminescu”

Ca în fiecare an, am pus suflet și am pregătit un spectacol de muzică, teatru și poezie cu tematică eminesciană, susținut de elevi și cadre didactice, prezentat de elevele Paula Cremenescu şi Alexandra Piha din clasa a VI-a D

 • Dansul popular, comoară artistică a poporului român: Hora din Moldova – dans popular stilizat, interpretat de elevi ai clasei a II-a C, Coordonator: prof. Vicenția Petrache
 • Premiere la Concursul județean de creație literară și plastică „Mihai Eminescu” – nivel 1 (clasele a III-a, a IV-a)
 • Copilăria, cântecul bucuriei – cântece interpretate de Sofia Maria Sofianu , a II-a C și Natalia Drăgan, a II-a C, Coordonator: prof. Vicenția Petrache
 • Folclorul românesc, trăsătură definitorie a neamului nostru – moment artistic organizat de elevii claselor Piticii isteți, a II-a D, a V-a B, a VII-a D, Coordonatori: prof. Carmen Ionescu, prof. Corina Barbu
 • Premiere Concurs județean de creație literară și plastică „Mihai Eminescu” – nivel 2 (clasele a V-a, a VI-a)
 • Buclucașa Literă „F” – scenetă interpretată de elevele Bianca Țâncă și Rahma Alkamushi, din clasa a V-a C, Coordonator: prof. Manuela Dovleac
 • Premiere Concurs județean de creație literară și plastică „Mihai Eminescu” – nivel 3 (clasele a VII-a, a VIII-a)
 • Dragostea pentru trecutul istoric, exprimate în poezia eminesciană: Scrisoarea a III-a, (fragment) interpretat de elevi ai clasei a V-a D: Darius Comănescu, Briana Dorcioman, Alexia Manea, Patricia Mihail., Coordonator: prof. Floarea Martinescu
 • Acordarea premiilor „Mihai Eminescu” și „Elena Marin”, în cadrul Concursului județean de creație literară și plastică „Mihai Eminescu”
 • Dansul, poezie a mișcării și a tinereții – moment artistic interpretat de elevi ai claselor a V-a B și a VII-a D: Petra Crasan, Evelina Nicolae, Andrada Pătrașcu, Alexandra Petra, Coordonator: prof. Miana Popa
 • Să-l cântăm pe Eminescu, „Domnul cel de pasăre maiastră, Domnul cel de nemurirea noastră” – moment artistic susținut de Corul de elevi al Școlii Gimnaziale „Mihai Eminescu” Pitești, Coordonator: prof. Luminiţa Marin

Fotografii, imagini și reflexii în mass-media ale evenimentului, puteți vedea aici.