Medalie de argint pentru Patricia Maria Mihail, eleva școlii noastre, la World Championships of Performing Arts, Long Beach, California, SUA

În perioada 12-21 iulie 2019, Patricia Maria Mihail, din clasa a VI-a D, a Școlii Gimnaziala Mihai Eminescu Pitești, pregătită de Musicando con Adina Sima, a făcut parte din lotul de 21 copii ce au reprezentat Romania la World Championships of Performing Arts, Long Beach, California, SUA.

Concursul, aflat la ce-a de-a 23-a ediție, este un campionat mondial de talente, la care au participat aproximativ 1500 concurenți din 70 țări, juniori sau seniori, la următoarele categorii: vocal, instrumental, dans, variete și modeling.

Patricia nu este la prima participare internațională, având deja în palmares mai multe premii la concursuri din Rusia, Italia, Malta, Serbia, însa cu siguranță acesta a fost cel mai mare performanță de pana acum.

Fiind selectată anterior datorita performantelor sale vocale, a participat la WCOPA 2019 la secțiunea Vocal cu 3 piese, prestația fiindu-i răsplătită cu medalia de argint pe care a adus-o cu mândrie în țară!

Cele 9 zile pe tărâm American au însemnat enorm pentru micuța talentata, care a luat contact cu lumea show-biz-ului de top, s-a pregătit cu oameni de muzica faimoși din Hollywood și a ajuns, iată, mai aproape de a-și împlini visul!

Felicitări!

#oneyearago

Scoala Gimnaziala “Mihai Eminescu “ Pitesti este o institutie care pune la loc de cinste performantele extrascolare ale elevilor sai, fie ele sportive,  artistice sau apartinand oricarui alt domeniu, incurajandu-i pe acestia sa-si urmeze pasiunile si sa-si traiasca visele.

Unul dintre elevii foarte talentati ai scolii noastre este Patricia Maria Mihail, cls.a V-a D.

Cu siguranta multi dintre dumneavoastra o stiti de la nenumaratele manifestari artistice si serbari scolare la care a participat inca din  clasa pregatitoare, cand ne-a incantat  cu vocea sa minunata, caci, intr-adevar, acesta este talentul sau: vocea!

De un an de zile Patricia a intrat in lumea internationala a competitiilor muzicale, adaugandu-si astfel in palmares, pe langa multe premii nationale urmatoarele rezultate: un Premiu I si un Premiu II la Festivalul “Succesul tau”, Moscova, noiembrie 2017, Premiul II “Singer Stage” Malta, aprilie 2018.

Cea mai recenta participare a sa, sept.-oct. 2018 la competitia “Angel Voice” Belgrad i-a adus un premiu ce ne face sa visam la lumea vedetelor ce sunt idolii unor generatii intregi si care dau tonul in muzica: o invitatie la cea de-a 23-a editie a “World Championships of Performing Arts” ce se va desfasura la Hollywood, Statele Unite ale Americii, in iulie 2019!

Felicitari, Patricia! Go for the gold!