ALPHA

Revista şcolară ALPHA a luat naştere în anul 2002 din dorinţa de a celebra prin articolele sale evenimentele ştiinţifice importante ale fiecărui an, având în centrul preocupărilor sale înţelegerea naturii prin ştiinţă.

În primul număr al revistei accentuam că: <<Am considerat necesară în această şcoală existenţa unei reviste ştiinţifice, date fiind bunele rezultate ale elevilor noştri la concursurile şi olimpiadele de matematică, fizică şi chimie. Credem că în această şcoală cu renume, nu numai partea umanistă este bine reprezentată, ci şi cea reală, deci, ar fi păcat ca elevii cu aptitudini în domeniul ştiinţei să nu aibă o „scenă” pe care să-şi manifeste talentele.>>. De-a lungul timpului, numeroşi elevi au obţinut rezultate deosebite în domeniul ştiinţific. Astfel, foştii noştri olimpici Ciprian Manolescu, Gabriel Diaconu (matematică – prof. Marin Bondoc), Liviu Suciu (matematică – prof. Cornelia Bâlnicu), Ileana Grigore  Eugen Vlaicu, Cristian Proistosescu, Constantin Proistosescu (fizică – prof. Silvia Iosub) sunt în prezent absolvenţi ai unor prestigioase universităţi de peste hotare. În ultimii ani, rezultatele obţinute nu sunt mai prejos, astfel încât ne mândrim că elevi din şcoala noastră au reprezentat judeţul la fazele naţionale ale Olimpiadelor Şcolare de matematică (2012-Pârlog Vlad, 2015-Iancu George, 2017-Rădulescu Ştefan –prof. Marian Haiducu), fizică (2012-Iordache Cristiana, Ghiţă Alexandru, 2014-Iancu George, Zamfir Robert, 2015-Zamfir Robert, 2016-Oprea Andreea, Barbu Robert, Zamfir Robert, 2017-Barbu Robert, 2018-Robea Anda-prof. Lavinia Orăşanu), biologie (2014-Atanasescu Andreea-prof. Domnica Stanciu) şi geografie (2011-Rădulescu Anca-prof. Ionel Ţuţă).  În paginile revistei am prezentat întotdeauna rezultatele meritorii ale elevilor noştri, dar şi gândurile lor….

Apariţia revistei cu numărul 30 în acest an calendaristic, 2018, se află sub egida unui dublu centenar, pentru istoria României şi pentru lumea ştiinţei în general. La 1 decembrie 2018 se împlinesc 100 de ani de la Marea Unire, când toate teritoriile româneşti aflate sub stăpânire străină au revenit la patria-mamă, realizându-se astfel visul de veacuri al poporului nostru. Totodată, se împlinesc 100 de ani de când fizicianul Max Planck a primit Premiul Nobel pentru Fizică, pentru descoperirea energiei cuantice şi 160 de ani (23 aprilie) de la naşterea sa. Acest număr al revistei a fost apreciat atât la nivel naţional, obţinând Diploma Laureat la Concursul Naţional al Revistelor Școlare, dar şi la nivel european în cadrul „23rd Science Projects Workshop at the Future Classroom Lab of European Schoolnet”, în Bruxelles, Belgia, unde activitatea depusă în STEM Discovery Week (http://www.scientix.eu/events/campaigns/sdw18) de către colectivul redacţional a fost premiată de SCIENTIX (http://www.scientix.eu/news/news-all/news-detail…).

Prin munca susţinută şi dedicată a echipei de elevi şi profesori, revista ştiinţifică ALPHA a reuşit să obţină premii la nivel judeţean, naţional şi european, contribuind permanent la creşterea prestigiului şcolii noastre!

Vă oferim mai jos posibilitatea de a citi revista în format electronic.