Rezultate foarte bune ala Școlii ,,Mihai Eminescu” Pitești la Evaluarea Națională 2024

În urma afișării rezultatelor finale la Evaluarea Națională a absolvenților claselor a VIII-a din anul școlar 2023-2024, Școala Gimnazială ,,Mihai Eminescu” Pitești se situează pe un onorant loc 3 în ierarhia școlilor gimnaziale cu personalitate juridică din municipiul Pitești. Ierarhia, pusă la dispoziție de site-ul https://www.bacplus.ro/, poziționează unitatea de învățământ pe locul 9 într-un clasament județean ce are drept criteriu de alcătuire media aritmetică a mediilor generale ale elevilor din unitățile de învățământ, include colegiile naționale care au organizat examen de admitere în clasa a V-a, precum și unitățile de învățământ privat.

Publicăm propria statistică raportată la cei 184 de elevi ai scolii noastre, absolvenți în acest an ai celor șapte formațiuni de studiu de la nivelul claselor a VIII-a.

Clasa a VIII-a G, formată fără test de selecție în clasa a V-a, are media generală la evaluarea națională comparabilă cu cea a colegiilor naționale din Pitești.

Felicitări tuturor absolvenților promoției 2024 a claselor a VIII-a de la Școala Gimnazială Mihai Eminescu Pitești. Succes la admiterea!

Articolul despre rezultatele foarte bune ale elevilor Școlii Gimnaziale Mihai Eminescu Pitești la Evaluarea Națională în anul 2023, este disponibil AICI.