Rezultate deosebite ale Școlii Mihai Eminescu la Evaluarea Națională 2023
În urma afișării rezultatelor finale la Evaluarea Națională pentru absolvenții clasei a VIII-a, anul școlar 2022-2023, Școala Gimnazială ,,Mihai Eminescu” Pitești este lider la nivel județean în clasamentul mediilor de 10(zece), cu un număr de cinci astfel de rezultate excepționale.În ierarhia școlilor gimnaziale cu personalitate juridică din Municipiul Pitești, după criteriul mediilor absolvenților de clasa a VIII-a la Evaluarea Națională 2023, Școala Gimnazială ,,Mihai Eminescu” Pitești ocupă un onorant loc II. Ierarhia nu include colegiile naționale care organizat examen de admitere în clasa a V-a, și nici unitățile de învățământ privat.Din cei 155 de absolvenți ai clasei a VIII-a, 154 au susținut Evaluarea Națională unde au obținut 11 note de zece la limba și literatura română, 12 note de zece la matematică și un total de 161 de note în intervalul 9.00-9.95. La aceștia se adaugă elevul David Vlad MARGHIDAN, care nu a susținut Evaluarea națională fiind admis la liceu în baza rezultatelor de excepție obținute în ultimii ani la Olimpiada Națională de Matematică și în acest an la Olimpiada Balcanică de Matematică pentru Juniori.