Săptămâna Educației GlobaleÎn perioada 15-21noiembrie 2021, la Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Pitești, s-a desfășurat Săptămâna Educației Globale cu tema:


„It’s our world! Let’s take action together!”.Proiectul educativ „Terra – casa noastră” a abordat subiectul „Schimbări climatice și sustenabilitate” și a vizat:

  • Sensibilizarea copiilor față de schimbările climatice din ultima vreme;
  • Efectele pe care le poate avea încălzirea globală asupra mediului și a oamenilor;
  • Conștientizarea rolului pe care îl putem avea în stoparea deteriorării mediului înconjurător.


Mulțumim pe această cale, domnului profesor universitar doctor în fizica atmosferei și a climatului Cristian PROISTOSESCU, de la Universitatea din Illinois, SUA, absolvent al școlii noastre, cu expertiză în problematica încălzirii globale, care, într-un material video, le-a prezentat copiilor „Efectele încălzirii globale – Cronica unei catastrofe anunțate”.Activitățile s-au desfășurat cu sprijinul RLG Rebat, organizator al Proiectului Național „Olimpiada deșeurilor” și partener de tradiție al școlii noastre, care a transmis elevilor îndemnul de a continua activitatea de reciclare și un film educativ privind importanța acesteia.