Școala Mihai Eminescu Pitești premiată de Ministerul EducațieiOpera Națională București…

12 decembrie 2022….

Ministerul Educației premiază în cadru festiv, elevii care au obținut distincții la olimpiade și concursurile internaționale 2022, elevi care au reprezentat cu cinste și mândrie România la aceste competiții, cadrele didactice îndrumătoare, precum și unitățile de învățământ de proveniență.Școala Gimnazială Mihai Eminescu Pitești este singura instituție de învățământ preuniversitar din județul Argeș premiată de Ministerul Educației. Cei doi elevi care au făcut posibil acest moment sunt Emanuel Mazăre, medaliat cu argint la Olimpiada Balcanică de Matematică pentru Juniori, Sarajevo 2022 și Ianis Cojocaru, medaliat cu argint la Olimpiada Europeană de Geografie pentru Juniori, Belgrad 2022. Alături de ei au fost premiate cadrele didactice îndrumătoare Marian Haiducu (profesor de matematică, director al Școlii Gimnaziale Mihai Eminescu Pitești ) și Sebastian Florescu, (profesor de geografie, inspector de specialitate la Inspectoratul Școlar Județean Argeș).Pentru alte detalii și fotografii de la eveniment accesați https://edu.ro/comunicat_presa_115_2022_premiere_olimpici_internationali