Unirea mare cât o țară!


Consiliul elevilor din Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” a organizat marți, 29 noiembrie 2022, activitatea transdisciplinară „UNIREA MARE CÂT O ȚARĂ!”, inspirată din cuvintele marelui scriitor Barbu Ștefănescu Delavrancea:

„România este patria noastră şi a tuturor românilor.
E România celor de demult şi-a celor de mai apoi
E patria celor dispăruţi şi a celor ce va să vie.”

 Manifestarea cultural-artistică a cuprins momente muzicale, susținute de corul școlii, coordonat de d-ra profesoara Valentina Porumb, dar și de mici artiști solo, intercalate cu momente poetice pe fond muzical ; s-au susținut prezentări de proiecte tematice dedicate evenimentelor istorice ce au marcat îndeplinirea idealului de unitate națională și, astfel, s-a comemorat sacrificiul suprem al soldaților români care și-au jerfit viața pentru unitatea țării noastre, în Primului Război Mondial.La activitatea organizată de catedra de istorie a școlii, au participat membrii Consiliului Elevilor, cadre didactice și invitați din cadrul Asociației Naționale Cultul Eroilor „Regina Maria”, Filiala Argeș.

La mulți ani, România! La mulți ani, români!