Ziua Mondială a Mediului Înconjurător


Marcarea Zilei Mondiale a Mediului reprezintă un binevenit semnal şi un îndemn de a acţiona unitar pentru salvarea patrimoniului nostru natural pe care avem datoria de a-l păstra nealterat pentru generaţiile viitoare.Cu prilejul Zilei Mondiale a Mediului Înconjurător 2021,a cărei temă este ”Restaurarea ecosistemelor”,elevii școlii noastre, îndrumați de cadrele didactice din ciclul primar și gimnazial, au desfășurat următoarele activități:

  • realizarea unor postere, pliante, desene și mesaje cu temă ecologică;
  • acțiuni de plantare a răsadurilor de flori;
  • pezentări PPT despre mediul înconjurător;
  • realizarea unei dezbateri despre valoarea ecosistemelor și amenințările cu care acestea se confruntă.

Activitățile au fost realizate în cadrul Programului Mondial Eco Școală și ne dorim ca prin aceste acțiuni să promovăm în rândul elevilor o atitudine responsabilă în ceea ce privește mediul înconjurător și dezvoltarea durabilă.