Activități cu ocazia Zilei Internaționale pentru Nonviolență în Școală


Elevii și preșcolarii Școlii Gimnaziale „Mihai Eminescu”, împreună cu cadrele didactice, au marcat Ziua Internațională pentru Nonviolență în Școală, sub coordonarea Comisiei pentru prevenirea și eliminarea violenței, a faptelor de corupție și a discriminării în mediul școlar și promovarea interculturalității și a Grupului de acțiune antibullying, în prezența reprezentanților Inspectoratului Județean de Poliție Argeș, compartimentul de proximitate, printr-o serie de activități interactive pentru reducerea violenței fizice și psihologice-bullying și de dezbatere pe linia prevenirii delicvenței juvenile și a absenteismului școlar.Elevii au conștientizat prin intermediul acestor activități fenomenul de bullying și consecințele comportamentelor violente, înțelegând importanța prevenirii acestor manifestări în școală.Ziua de 30 ianuarie, un simbol al luptei împotriva violenței fizice și psihologice, coincide, deloc întâmplător, și cu lansarea proiectului-program „Micii mediatori” care are ca scop principal  reducerea violenței în mediul școlar și inițierea elevilor în domeniul cetățeniei active, peer mediation, implicare civică și voluntariat. Se dorește a fi un program de intervenție integrată pentru gestionarea violenței în mediul școlar, aplicabil în Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Pitești începând cu anul școlar 2022-2023.Responsabilizarea elevilor de la vârste timpurii este un proces continuu pe care școala noastră și-l asumă zi de zi prin organizarea și desfășurarea de acțiuni și proiecte diverse, încercând să coagulăm în jurul nostru în aceste demersuri părinți, reprezentanți ai instituțiilor publice și ai societății civile.