Agenția Națională Antidrog – Proiectul Național ,,ABC-UL EMOȚIILOR”

Agenția Națională Antidrog (A.N.A.),  prin Centrul de Prevenire Evaluare și Consiliere Antidrog Argeș (C.P.E.C.A Argeș), implementează la Școala Gimnazială Mihai Eminescu Pitești, Proiectul Național ,,ABC-UL EMOȚIILOR”

,,ABC-UL EMOȚIILOR este un proiect de formare și consolidare a abilităților emoționale în scopul prevenirii consumului de droguri, care pune accent pe constientizarea de sine, abilitățile de comunicare asertivă, gestionarea emoțiilor negative, abilitatea de a face față presiunii unui grup și de adoptare a deciziilor pentru o dezvoltare sănătoasă

Proiectul va fi implementat în Școala Gimnazială Mihai Eminescu Pitești la nivelul  celor șase clase I și se va centra pe cinci teme principale:

  1. Autocunoaștere/valorizare personală (,,Cine sunt eu?”)
  2. Exersarea modalităților adecvate de gestionare a emoțiilor negative (,,Gestionarea emoțiilor negative”)
  3. Abilități de comunicare asertivă și de a face față presiunii grupului (,,Cum să spun NU în situații dificile”)
  4. Adoptarea deciziilor corecte pentru o dezvoltare sănatoasă (,,Alegeri responsabile”)
  5. Importanța relațiilor personale (,,Lumea mea”)

Coordonatori: Subcomisar de poliție Neacșu Marius (Centrul de Prevenire Evaluare și Consiliere Antidrog Argeș) și profesor pentru învățământul primar Pantazică Nadia (Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Pitești)

Detalii despre proiect aici