Boboci în așteptarea bobocilor

Începutul noului an școlar, luni, 10 septembrie, va fi sărbătorit la Școala Gimnazială “Mihai Eminescu”, Pitești, unde, deși toamnă, trandafirii au îmbobocit timid, în așteptarea celor mai mici dintre școlari. Toamnă de toamnă, se aud aici foșnind frunze șifonate și file de carte, iar culorile pământii par a fi pictate din acuarelele elevilor. Pe timpul verii părăsită, școala va reînvia, va fi primăvara ei, odată cu venirea elevilor, chicotind, cântând și bucurându-se. Printre ei, elevii claselor pregătitoare, boboceii noștri, se vor desprinde cu teamă de mâna mamei sau a tatălui, îmbrățișând pe doamna învățătoare cu emoție. În primul an, vor învăța joaca, visul, vor plonja în fantezie și se vor preschimba în copii din ce în ce mai mari, dar tot timpul la fel de luminoși.