CAMBRIDGE ASSESSMENT ENGLISH – KET AND PET 2024Anul 2024 vine cu două ediții ale examenului Cambridge, pe care școala noastră le organizează în parteneriat cu British Council România: Key English Test for Schools și Preliminary English Test for Schools în datele de 3 februarie 2024 și 8 iunie 2024 – atât pentru elevii şcolii noastre, cât şi pentru cei ce provin din alte şcoli din judeţ și din țară.

După cum ne-am obișnuit, candidaţii vor participa la 3 probe distincte pentru examenul KET și 4 probe distincte pentru PET:  proba de Speaking, proba de Reading şi Writing, proba de Listening, după formatul cel nou, 2020 – acestea cuprinzând o serie variată de itemi de evaluare a cunoştinţelor generale de limba engleză, dar şi specifice unor teme de interes pentru vârsta elevilor de gimnaziu. Aceste examene vin în sprijinul elevilor care doresc să îşi dezvolte competenţele lingvistice şi care conştientizează nevoia verificării acestora într-un cadru diferit, în afara clasei şi cu examinatori externi.Promovarea acestor examene, alături de certificatul dobândit reprezintă atât recunoaşterea internaţională a cunoştintelor elevilor, conform Cadrului European Comun de Referință pentru Limbi (CECRL), precum şi oportunitatea de a accesa o clasă cu profil bilingv la admiterea în liceu.

British Council Romania ne pune la dispoziție gratuit o serie de materiale foarte utile, cu scopul pregătirii suplimentare în vederea participării la examen. Puteți găsi aici modele de teste pentru toate tipurile de probe, formatul examenului, precum și teste online:

În vederea înscrierii la examenul din data de 3 februarie 2024, vă aşteptăm la sediul instituției noastre de învățământ, în perioada 6 noiembrie 2023 – 4 decembrie 2023, iar pentru examenul din data de 8 iunie 2024, în perioada 4 martie 2024 – 5 aprilie 2024, sau vă rugăm să ne scrieți pe adresa de email: examene.cambridge@scoala11.eu