,,Armata României în școli” la Școala ,,Mihai Eminescu PiteștiÎn cadrul campaniei ,,Armata României în școli”, ajunsă la a XI-a ediție, la data de 13 octombrie 2023, Școala ,,Mihai Eminescu” Pitești a fost gazda manifestărilor prilejuite de sărbătorirea zilei de 25 Octombrie – Ziua Armatei României, când militari din cadrul unităților militare din Garnizoana Pitești, sub coordonarea reprezentanților Centrului Militar Județean Argeș, au desfășurat în instituția noastră de învățământ activități specifice educaționale și de promovare.Astfel, în curtea școlii a fost organizată o expoziție de echipamente militare și armament ușor de infanterie, iar în Amfiteatrul „Mihai Eminescu” au avut loc o manifestări educaționale și de prezentare a ofertei educaționale a Ministerului Apărării Naționale, elevilor claselor a VII-a și a VIII-a, precum si de prezentare a istoricului și semnificației zilei de 25 octombrie.Evenimentul a stârnit interesul elevilor, care au participat în număr foarte mare, au fost curioși și au pus întrebări diverse militarilor prezenți, unii dintre ai arătându-se încântați de profesia militară.Mulțumim pe această cale Ministerului Apărării Naționale (care revine în unitatea noastră de învățământ după evenimentul organizat și mediatizat cu ocazia Centenarului Marii Uniri, 1 decembrie 2018), unităților militare din Garnizoana Pitești, Centrului Militar Județean Argeș, care au demonstrat, încă o dată, că armata înseamnă FORȚĂ, PROFESIONALISM, RESPECT!LA MULȚI ANI ARMATEI ROMÂNIEI!