CAMBRIDGE ASSESSMENT ENGLISH – vă așteptăm cu drag!Cea de a patra ediție a examenului Cambridge, în parteneriat cu British Council România – Key English Test for Schools – va fi organizată de către Școala Gimnazială Mihai Eminescu Pitești  în data de 4 iunie 2022 – așteptând cu drag atât pe elevii şcolii noastre, cât şi pe cei ce provin din alte şcoli din judeţ.


Candidaţii vor participa la 3 probe distincte:  proba de Speaking, proba de Reading şi Writing, proba de Listening, după formatul cel nou – acestea cuprinzând o serie variată de itemi de evaluare a cunoştinţelor generale de limba engleză, dar şi specifice unor teme de interes pentru vârsta elevilor de gimnaziu. Acest examen vine în sprijinul elevilor care doresc să îşi dezvolte competenţele lingvistice şi care conştientizează nevoia verificării acestora într-un cadru diferit, în afara clasei şi cu examinatori externi.

În urma promovării acestui examen, certificatul dobândit reprezintă atât recunoaşterea internaţională a cunoştintelor elevilor, conform Cadrului European Comun de Referință pentru Limbi (CECRL), precum şi oportunitatea de a accesa o clasă cu profil bilingv la admiterea în liceu.British Council Romania ne oferă gratuit o serie de materiale foarte utile, cu scopul pregătirii suplimentare în vederea participării la examen. Puteți găsi aici modele de teste pentru toate tipurile de probe, formatul examenului, precum și teste online:

De asemenea, școala noastră va organiza și o simulare a acestor probe la o dată ce vă va fi comunicată ulterior.


Înscrierea la examenul din data de 4 iunie 2022 se va realiza la sediul instituției noastre de învățământ, în perioada 1 februarie 2022 – 22 martie 2022, sau vă rugăm să ne scrieți pe adresa de email examene.cambridge@scoala11.eu