Cambridge Assessment Key English Test: muncă multă – frumos răsplătităAnul școlar 2018-2019 nu se poate încheia fără să ne bucurăm de rezultatele deosebite ale elevilor participanți la examenul Cambridge Assessment Key English Test, organizat de către Școala Gimnazială Mihai Eminescu Pitești în parteneriat cu British Council Romania.În calitate de Centru de pregătire pentru examenele Cambridge Assessment English, Școala Gimnazială Mihai Eminescu Piteşti a oferit elevilor săi, dar şi altor elevi din județ șansa de a susține acest examen la sediul său în data de 15 iunie 2019. Cei 52 de elevi înscriși au susținut 3 probe de examen cu profesori evaluatori externi, desemnați de British Council, astfel: o probă orală, Speaking, o probă de Listening şi o probă scrisă, Reading and Writing. Rezultatele obținute de elevi atestă nivelul pregătirii lor la nivel european, foarte bun, având în vedere că mai mult de 80{f883843423ee5be57265e2f4d1784a53a4a21162fd9ed6ec3ce444ae5e5c92ec} dintre aceștia au primit Pass with Merit și Pass with Distinction.Certificatul dobândit în urma susţinerii cu succes a examenului are recunoaştere internaţională şi vine în sprijinul elevilor care doresc să îşi echivaleze proba de cunoştinţe de limba engleză pentru admiterea la clasele cu program bilingv în liceu.Felicitări!