Concursul național Gazeta Matematică și Viitoriolimpici.ro, Ediția a XI-a

Școala Gimnazială Mihai Eminescu Pitești încurajează viitoarele generații de olimpici la matematică propunând elevilor pasionați de matematică din clasele IV-VIII înscrierea la Concursul Național Gazeta Matematică Viitoriolimpici.ro , Ediția a XI-a 2019/2020

Gazeta Matematică și Viitoriolimpici.ro este un concurs național avizat de MEN, organizat de Societatea de Științe Matematice din România și Intuitext.

Regulamentul General al Ediției a XI-a a Concursului Gazeta Matematică şi ViitoriOlimpici.ro din acest an,este disponibil accesand

https://www.viitoriolimpici.ro/regulament

Concursul are ca scop cultivarea aptitudinii elevilor de a rezolva, generaliza şi comenta problemele de matematică, dobândirea deprinderilor de exprimare corectă, în scris şi oral, şi de utilizare eficientă a calculatorului în procesul de instruire. Vechile concursuri anuale ale Gazetei Matematice precum şi Concursul anual al rezolvitorilor „Nicolae Teodorescu” sunt continuate într-o nouă formulă.