Concursul Național LuminaMath la Școala ,,Mihai Eminescu” Pitești

LuminaMath este un concurs național de matematică destinat elevilor claselor II-VIII, oferindu-le posibilitatea de a-și verifica cunoștințele la nivel competițional ridicat. Începând din 2021 concursul LuminaMath a devenit internațional.

Și în acest an, proba scrisă în județul Argeș, la care vor participa peste 500 de elevi, calificați în urma etapei online, se va desfășura în data de 09.12.2023, în intervalul orar 10.00-12.00, la Școala Gimnazială ,,Mihai Eminescu” Pitești. Rezultatele inițiale sunt așteptate pe pe 19 decembrie, iar cele finale, după contestații, pe 20 decembrie. Premiile concursului constau în tabere de matematică, vara viitoare, organizate de inițiatorii concursului, Lumina Instituții de Învățământ.

Lista elevilor calificați în urma etapei online precum și repartizarea în sălile de concurs sunt puse la dispoziția organizatorilor locali de către organizatorul principal, Lumina Instituții de învățământ:

3_ARGES_LISTA_DE_AVIZIER_2023

Extras din regulamentul de desfășurare a probei scrise a Concursului Național LuminaMath, ediția 2023

Regulementul

Sursa: https://luminamath.org/