Conferința SSMR 2019


Institutul de Matematică Simion Stoilow al Academiei Române, Universitatea din Pitești și Școala Gimnazială Mihai Eminescu Pitești sunt parteneri oficiali ai Societății de Științe Matematice din România și a Filialei Argeș a acesteia, în organizarea Conferinței Anuale a Societății de Științe Matematice din România, ediția a XXIII-a, care se desfășoară în Pitești, între 11 și 13 octombrie 2019.Un proiect care anual reunește cercetători în domeniul matematică și domenii conexe domeniului matematică, dar și profesori recunoscuți în țară și în străinătate.

Societatea de Științe Matematice din România este una din cele mai vechi organizații profesionale din România și una din cele mai vechi societăți de matematică din Europa. Scopurile Societății sunt promovarea și răspândirea cunoștințelor matematice, îndrumarea și răspândirea cercetărilor originale din această ramură de știință, cultivarea în rândul tineretului a interesului pentru matematică.

Cu acest prilej se va acorda medalia de excelență profesorului Dan Burghelea, de la Ohio State University, probabil cel mai cunoscut geometru-topolog român, cu activități de dascăl de excelență, cu mulți matematicieni români formați, și cu o bogată activitate de susținere a a matematicii românești.


Mulțumim colaboratorilor locali pentru sprijinul acordat derulării la standarde înalte a lucrărilor conferinței!