David Vlad MARGHIDAN – Medalie de AUR pentru România la Olimpiada Balcanică de Matematică pentru Juniori, Ediția a 27-a, Tirana (Albania), 2023#școala11excelență

Confirmarea excelenței vine de această dată de la Tirana (Albania).
David Vlad MARGHIDAN, elevul Școlii Gimnaziale Mihai Eminescu Pitești, obține MEDALIA DE AUR la cea de-a 27-a ediție a Olimpiadei Balcanice de Matematica pentru Juniori #JBMO2023, cea mai înaltă competiție la nivel internațional, la nivel de gimnaziu.
Confirmare pentru școala româneasca de matematică, ce obține la aceasta ediție a competiției trei medalii de aur, doua de argint, una de bronz și locul II în clasamentul pe națiuni (la 7 puncte, în clasamentul general, față de Turcia).
Confirmare pentru școala argeșeană de matematică, pentru Școala Gimnazială Mihai Eminescu Pitești, care obține, al treilea an consecutiv, un rezultat de excepție la acest nivel internațional, după Medalia de Aur, Emanuel Mazăre #JBMO2021 (Chișinău) și Medalia de Argint, Emanuel Mazăre #JBMO2022 (Sarajevo).

Felicitări David!
Mulțumim!