“Let’s do it, Romania” la Școala Mihai Eminescu PiteștiÎn spiritul ecologiei și al promovării responsabilității față de mediu, în data de 18.09.2021, aproximativ 100 de elevi și profesori din cadrul Școlii Gimnaziale „Mihai Eminescu” Pitești, au participat la activitățile proiectului național “Let’s do it, Romania”- Ziua de curățenie națională.


Întâlnirea a avut loc în curtea școlii, iar entuziasmul copiilor a dominat atmosfera. Împreună cu profesorii  lor, s-au răspândit în împrejurimile școlii, în special în Parcul Tineretului, desfășurând activități de ecologizare, reușind să colecteze deșeuri de toate tipurile: plastic, metal, textile, sticlă etc.            

Scopul activ al evenimentului a fost ca elevii să conștientizeze importanța grijii față de natură și protejarea mediului înconjurator, fiind  un gest de responsabilitate socială pe care școala noastră îl practică și promovează, cu convingerea că, astfel, viitorul poate arăta mai bine.Mulțumim tuturor pentru implicare!