„Mircea cel Bătrân – 600”

Elevi ai şcolii noastre au participat astăzi, 10 octombrie 2018, la vernisajul Expoziţiei itinerante „Mircea cel Bătrân 600” în cadrul Muzeului Judeţean Argeş. Expoziţia comemorează 600 de ani de la sfârşitul glorioasei domnii muntene (1418 – 2018) cu sprijinul Muzeului Naţional de Istorie a României – Bucureşti şi Complexul Muzeal Naţional „Curtea Domnească” Târgovişte. Pot fi văzute piese din  tezaurele de la Gogoşu, Basarabi şi Olteni: inele sigilare, monede, vase de ceramică,  spade, vârfuri de săgeată, bolţuri de arbaletă.

 Acţiunea are loc într-un an cu multiple semnificaţii istorice: se aniversează 630 de ani de la atestarea documentară a oraşului Piteşti şi 100 de ani de la crearea României Mari.

Au luat cuvântul domnul  Popescu Cornel director al Muzeului Judeţean Argeş, doamna  Ştefănică Elena inspector şcolar de istorie şi socio-umane, domnul Manu Dan preşedintele Consiliului Judeţean, domnul Sachelarie Octavian director al Bibliotecii Judeţene Argeş, domnul profesor universitar doctor Vergatti Radu Ştefan.