„Educația prin cultură – Prieteni fără frontiere!” / “Образовање кроз културу – Пријатељи без граница!”Unul dintre cele mai importante proiecte ale Școlii Gimnaziale „Mihai Eminescu” Pitești  este parteneriatul internațional educațional de schimb de experiență la nivel de cadre didactice și elevi, derulat în ultimii 12 ani cu Școala „Milutin I Draginja Todorovic” din Kragujevac, Serbia. Acesta se desfășoară în două etape, anual.

Profesori și elevi ai școlii noastre merg în Serbia la școala prietenă și parteneră din Kragujevac, unde fac cunoștință cu elemente de istorie, cultură, civilizație și educație ale poporului sârb. Deplasarea are loc în jurul datei de 21 octombrie, o data simbol pentru istoria locală.

Ulterior, cu ocazia sărbătoririi „Simfoniei Lalelelor”, o delegație identic structurată a școlii partenere se deplasează la Pitești și ia contact cu aceleași tipuri de elemente de istorie și cultură ale poporului român.

Prima etapă a ediției din acest an a proiectului, a XIII-a, cu tema „Educația prin cultură – prieteni fără frontiere!”, se va derula în perioada 18-22 octombrie 2018, la Kragujevac.

Detalii despre proiect puteți afla aici.


Један од најважнијих едукативних пројеката гимназије Mihai Eminescu Pitesti је међународно образовно партнерство за образовну размену наставника и ученика, који се одвија у последњих 12 година са школом Милутин и Драгиња Тодоровић у Крагујевцу (Србија).

Сваке године наставници и ученици наше школе иду у Србију у пријатељску и партнерску школу у Крагујевцу, где се упознају са елементима историје, културе, цивилизације и образовања српског народа. Посета се одвија око 21. октобра, симбол локалне историје. (https://en.wikipedia.org/wiki/Kragujevac_massacre).

Касније, поводом Сомфоније Лала (https://ro.wikipedia.org/wiki/Simfonia_Lalelelor), идентична структурна делегација партнерске школе долази у Питешти и долази у контакт са истим вредностима румунског народа.

Прва фаза овогодишњег издања XIII пројекта о Образовању по култури – Пријатељи без граница! Одржаће се од 18. до 22. октобра 2018. године у Крагујевцу.

Детаље о пројекту можете пронаћи овде.