Noile programe pentru Evaluarea Națională 2020

Ministerul Educației și Cercetării a publicat în Monitorul Oficial reviziurea programelor de examen pentru Evaluarea Națională, fără conținuturi aferente semestrului al II-lea al anului școlar în curs.

Pe baza acestor programe vor fi construite subiectele de examen pentru Evaluarea Națională, potrivit Ministerului Educației.

Prin elaborarea acestui ordin se asigură egalitatea de șanse pentru toți elevii care vor absolvi învățământul gimnazial, respectiv liceal, dar și o evaluare obiectivă, la nivel național, a competențelor specifice formate/dezvoltate, dar și a conținuturilor corespunzătoare parcurse de elevi pe parcursul învățământului gimnazial/liceal, respectiv în clasa a VIII-a/a XII-a până la finalizarea semestrul I al anului școlar 2019-2020”, a declarat Monica Anisie, ministrul Educației și Cercetării.

Găsiți mai jos programele pentru corespunzătoare materiilor de examen.

Romana-EN-2020

Matematica-EN-2020