Pe site-ul scoala11.eu a fost postată, în format electronic, toată colecția revistei de creație literară și plastică „Aripi”

Revista „Aripi”, cea mai longevivă revistă școlară argeșeană, cartea de vizită a Școlii Gimnaziale „Mihai Eminescu” Pitești, ajunge astăzi la numerele 109-110.

În anul 1969, în editorialul numărului 1 (seria veche) al revistei „Aripi”, domnul profesor emerit  Marin C. Păunescu, primul director al școlii, spunea: Aripi, revista Școlii Generale nr. 11, cuprinde gânduri, sentimente și fapte ale elevilor din această unitate. Sunt aripi țesute în zilele însorite ale copilăriei.”

Conducerea instituției de învățământ, anunță că a reușit să ofere, prin intermediul site-ului școlii,  toata colecția de reviste „Aripi”, opt numere din seria veche și 108 numere din seria nouă, tuturor celor care au contribuit în ultimele șase decenii la scrierea acesteia. De asemenea, au fost postate pe site-ul scoala11.eu și aproximativ 100 de numere ale suplimentului literar al revistei, „Arcade”.

Prin revista „Aripi” a Școlii Gimnaziale „Mihai Eminescu” a fost făurit din lumina talentului și a creației, de către elevii școlii, un martor simbolic al istoriei și al copilăriei, de-a lungul a zeci și zeci de ani de transformări.

Vă invităm să vă cufundați în apele timpului, să retrăiți emoții trecute, ale valurilor de generații de elevi care au scris și au desenat, au publicat în această revistă și au construit eterne poduri, peste timp, prin artă, accesând https://scoala11.eu/publicatii/aripi/ .