Proiect internațional de educație interculturală, la a XIII-a ediție, al Şcolii Gimnaziale „Mihai Eminescu” Pitești cu Şcoala „Milutin I Draginja Todorovic” Kragujevac, Serbia

În perioada 18-22 octombrie 2018 s-a desfășurat prima etapă a proiectului internațional „Educația prin cultură- Prieteni fără frontiere”, aflat la a XIII-a ediție, pe care Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Pitești  îl realizează anual cu Şcoala Milutin I  Draginja Todorovic -Serbia, în spiritul cunoașterii directe a civilizației și culturii vecinilor noștri sârbi din orașul Kragujevac. De altfel, orașul Pitești și orașul Kragujevac sunt înfrățite încă din 1971, în anul 2000 reînnoindu-se această relație de bună colaborare care a permis schimburi culturale, burse pentru elevi și studenți, vizite ale celor două municipalități.

Detalii despre proiect și desfășurarea primei etape aici