Proiect internațional de educație interculturală, la a XIV-a ediție, al Şcolii Gimnaziale „Mihai Eminescu” Pitești cu Şcoala „Milutin I Draginja Todorovic” Kragujevac, SerbiaÎn perioada 20-24 octombrie 2019 s-a derulat prima etapă a celei de-a XIV-a ediție a proiectului internațional pe care Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Pitești  îl implementează anual cu Şcoala Milutin I  Draginja Todorovic Kragujevac (Serbia), anul acesta sub titulatura „Inspirație pentru un viitor fără bariere culturale”.Proiectul presupune schimb educațional la nivel de cadre didactice și elevi, în spiritul cunoașterii directe a istoriei, civilizației tradițiilor și culturii vecinilor noștri sârbi din regiunea Kragujevac.Orașul Pitești și orașul Kragujevac sunt înfrățite încă din 1971, în anul 2000 reînnoindu-se această relație de bună colaborare care a permis schimburi culturale, tabere pentru elevi cu performanțe școlare deosebite, participări ale oficialităților locale, prin reciprocitate, la diverse evenimente organizate de cele două municipalități.Detalii despre proiect și desfășurarea primei etape aici