Rezultate de excepție la Olimpiada Națională a Sportului Școlar, Fotbal, Fete U12 și Băieți U14După șapte ani de la ultima mare performanță a Școlii Gimnaziale ,,Mihai Eminescu” Pitești la Olimpiada Națională a Sportului Școlar, când echipa de fotbal băieți U14 a obținut Premiul I, în anul școlar 2022-2023 instituția de învățământ a bifat două alte mari performanțe de acest fel:Premiul I la faza zonală, urmat de Premiul II la la faza națională a Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar, Fotbal Fete, București, 2023

Lotul a fost coordonat în acest an de prof. Ștefan Cristian SANDU și a avut următoarea componență: Neacșu Ana Ștefania (clasa a VI-a C), Bălan Maria Alexandra (clasa a V-a C), Enache Ștefania (clasa a VI-a E), Lică Florentina Daniela (clasa a VI-a B), Abagiu Anastasia Maria  (clasa a V-a A), Pătru Raisa Maria (clasa a VI-a E), Mihai Natalia Maria (clasa a V-a B), Badea Erika Andreea (clasa a V-a B), Catiga Vanessa Maria (clasa a V-a C), Băețică Iris Rebeca (clasa a VI-a E) și Chiroiu Ariana (clasa a VI-a E)Premiul I la faza zonală, urmat de Mențiune la la faza națională a Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar, Fotbal Băieți, Târgu Jiu, 2023

Lotul a fost coordonat în acest an de prof. Lavinia CONSTANTIN și prof. Mihaela NIȚĂ, și a avut următoarea componență: Mituică Marco Andrei (clasa a VII-a A), Trașcă Vlad Andrei (clasa a VIII-a E), Gane Denis Georgian (clasa a VII-a D), Puiu Teodor (clasa a VIII-a F), Feraru Damian (clasa a VIII-a F), Neacșu Gabriel Ionuț (clasa a VII-a E), Stănescu Mario Andrei (clasa a VII-a C), Puică Denis Ștefan (clasa a VII-a C), Mușat Leonard Andrei (clasa a VII-a F), Brânză Andrei Alexandru (clasa a VII-a E), Stan Darius Nicolas Ștefan (clasa a VII-a E) și Stoica Andrei Mădălin (clasa a VII-a E).


Asociația Părinților Elevilor Școlii Gimnaziale Mihai Eminescu Pitești (APESMEP) a premiat în cadru festiv, toți acești elevi care au avut rezultate deosebite la fazele zonală și națională ale Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar.


Felicitări!