Școala „Mihai Eminescu” reprezentată pentru al treilea an consecutiv la Olimpiada Balcanică de matematică pentru Juniori


Într-o lume în care învățământul de performanță a fost păgubit ani la rând, deși (încă) există cadrul legislativ al funcționării centrelor de excelență la nivelul județelor, dar nu este pus în practică, din diverse motive;

În plin colaps al culturii pentru performanță și al identificării de talente la nivelul unor județe;

Școala Gimnazială Mihai Eminescu Pitești reușește, pentru al treilea an consecutiv sa dea un component al lotului național de matematică al României la categoria juniori.După Emanuel MAZĂRE (2020-2021 și 2021-2022), anul acesta David Vlad Marghidan este noul lider al generației sale de juniori, este ROU 1, la finalul celor patru baraje de selecție a Lotului României pentru Olimpiada Balcanică de Matematică pentru Juniori, cea mai înaltă competiție, la acest nivel de vârstă pe plan mondial.

Bravo, David!

Prin rezultatul tău ai adus imagine instituției școlare și învățământului matematic din Argeș!

Felicitări pentru tot ce ai reușit în ultimii ani, culminând cu această uriașă performanță!

Succes la Olimpiada Balcanică de Matematică pentru Juniori JBMO2023, Tirana, Albania!

Felicitări Carla Mălina PAVEL pentru poziția a noua în clasamentul național al juniorilor, o performanța exceptională!