Școala Gimnazială Mihai Eminescu are două premii la faza națională a Olimpiadei Naționale de Limba și Literatura Română, ediția 2022Târgoviște, Vechea Cetate de Scaun a Țării Românești, a găzduit, în perioada 18 – 22 aprilie 2022, OLIMPIADA NAȚIONALĂ DE LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ, pentru elevii de gimnaziu. Este orașul care i-a afirmat pe Ion Heliade Rădulescu, Vasile Cârlova și Grigore Alexandrescu, considerați de Eminescu „poeți ce-au scris o limbă ca un fagure de miere”. 


Îl felicităm pe toți cei doi elevi ai Școlii Gimnaziale Mihai Eminescu Pitești pentru premiile obținute și le mulțumim pentru contribuția pe care o aduc imaginii instituției noastre de învățământ.


Ruxandra PANTAZICĂ, Clasa a VII-a, Premiul I

Alexandra BADEA, Clasa a V-a, Premiul Special

Site-ul oficial al ediției din acest an a Olimpiadei Naționale de Limba și Literatura Română, gimnaziu, este https://ollrnationala22.wixsite.com/onllr-gimnaziu-2022


Rezultatele complete sunt disponibile accesând https://ollrnationala22.wixsite.com/onllr-gimnaziu-2022/post/rezultate-finale