TEDI și siguranța rutierăSăptămâna trecută, în data de  12.03.2021, Cms. Șef Georgescu Corina și A.s.a. Anghelina Adrian din cadrul Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității I.P.J. Argeș, au desfășurat, în cadrul Școlii Gimnaziale ,,Mihai Eminescu Pitești, activități informativ-preventive, cu tema ,,Siguranța rutieră,,. La activitate au participat elevii clasei I B, îndrumați de prof. înv. primar Alina Nițescu.Au fost discutate aspecte privind siguranța copiilor pe stradă, acasă, la școală și în timpul liber. Au fost prezentate principalele reguli de siguranță rutieră și importanța respectării lor de către toți participanții la trafic. Copiii au fost receptivi și au participat la discuții, fiind interesați de urmările nerespectării legislației rutiere.Proiectul are ca scop formarea unui comportament responsabil în trafic al copiilor, pentru ca, pe termen lung, numărul de accidente în care sunt implicați, cu vină, cei mici, să se reducă. Activitatea se încadrează în activitățile susținute în cadrul Proiectului Școala Siguranței Tedi.