Ziua Mondială a Animalelor – 4 octombrie


Proiect județean în parteneriat educațional și schimb de experiență             În săptămâna 2-6 octombrie 2023, la nivelul Școlii Gimnazială „Mihai Eminescu” Pitești, au avut loc o serie de activități dedicate „Zilei Mondiale a Animalelor”, activități desfășurate în cadrul  proiectului educațional în parteneriat cu Palatul Copiilor din Pitești, cu alte școli și licee din județ. Elevii școlii noastre au răspuns cu entuziasm chemării noastre, fiind doritori să-și celebreze micii și marii prieteni necuvântători.            Din dragoste pentru animale, copiii au desenat, au făcut colaje, afișe, postere, și-au descris prin cuvinte și culori prietenii, au realizat prezentări PP cu informații, curiozități despre animale, au realizat filmulețe, s-au jucat cu plușuri și și-au adus chiar animalele de acasă să le prezinte colegilor. Au avut loc discuții despre speciile pe cale de dispariție și despre importanța lor în evoluția planetei, dar și despre braconaj și implicațiile acestuia în sănătatea mediul înconjurător.            Pe lângă bucuria sărbătoririi, copiii și-au exersat cunoștințele de engleză, deoarece unele activități s-au desfășurat în această limbă. De asemenea, elevii au conștientizat rolul și importanța animalelor în viața lor și în viața planetei.            Prin aceste activități ecologice le cultivăm elevilor noștri dragostea și respectul pentru planetă, îi facem să devină mai empatici, mai responsabili,  căci ei vor fi următorii care vor avea grijă de tot ce numim planeta Pământ.            Activitatea s-a desfășurat atât la nivel primar, cât și la nivel gimnazial, elevii fiind coordonați de cadre didactice de la nivelul instituției de învățământ.
La mulți ani minunați, prieteni dragi!